Kitap – Kur’an-ı Kerim ve Meali

Kur’an-ı Kerim ve Meali

Kur’an-ı Kerim öyle bir kitap ki; bu kitabın anlaşılması ve yaşanması için 14 asırdan beri yüzbinlerce şehid kanlarını, yüzbinlerce alim de göz nurlannı döktüler ve dökmeye devam edeceklerdir. Elbette bu insanlann bütün çabaları, Kur’an-ı Kerimin anlaşılması, gönüllere, beyinlere ve hayata hakim olması içindir.

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır da, son dönemde yetişen en değerli alimlerimizden biridir. Cumhuriyetin ilk yıllarında kaleme aldığı Hak Dini Kur’an Dili isimli tefsiri ilim sahipleri tarafından takdirle karşılanmıştır. Tefsiri kadar tefsir içinde bulunan meali de takdir toplamıştır. Merhumun eseri daha sonra meal hazırlayan pek çok ilim sahibi için temel olmuş, hatta bazı mealler sadece O’nun dili sadeleştirilmek suretiyle hazırlanmıştır.

Yayınevimiz tarafından günümüz Türkçesine kazandırılan bu değerli tefsirin içinde yer alan meallerin de aynca yayınlanmasının insanımıza faydalı olacağını düşündük. M.U. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. ismail KARAÇAM, Yrd. Doç. Dr. Emin IŞIK, Yrd. Doç. Dr. Nusreddin BOLELLİ ve D.Î.B. İstanbul Haseki Eğitim Merkezi Hocalanndan Abdullah YÜCEL tarafından sadeleştirilmesi yapılan ve gerekli yerlerde bazı açıklayıcı notlar ilave edilen bu mealin Kur’an’ı hakkıyla anlama yolundaki çabalara yeni bakış açılan getirmesi, yeni boyutlar kazandırması ümidiyle emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliriz.

Kur’an’ın aydınlattığı sabahlann yakın olması duasıyla…

Sadeleştiren: Doç. Dr. Nusrettin Bolelli
Sadeleştiren: Emin Işık
Sadeleştiren: Prof. Dr. İsmail Karaçam
Yayın Tarihi 2007-11-16
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.